При проектуванні даху велике значення мають такі показники, як площа ската і кут його нахилу. Виміряти їх на готової конструкції не складає труднощів, а ось як розрахувати покрівлю правильно, відомо далеко не всім, про це і поговоримо.

Для чого необхідно знати вказані значення? Дані характеристики є основними показниками майбутньої конструкції, саме від них будуть залежати конструктивні особливості покрівлі, тип і кількість необхідних матеріалів.

 

Кут нахилу ската визначається залежно від кліматичних умов у місці передбачуваної експлуатації будівлі.

Як відомо,на покрівлю основний вплив надають два види навантажень - снігове і вітрове. Велика кількість опадів в зимовий період здатне викликати скупчення снігу на схилах покрівлі - це призводить до збільшення навантаження на всі будівельні системи. Тому в даному випадку необхідно проектувати дах з максимально можливим кутом нахилу скатів.У разі збільшення даного показника значно зростає вертикальна проекція покрівлі, отже, на неї починає чинити більший тиск вітер. Тому в регіонах з постійними потужними повітряними потоками доводиться зменшувати кут нахилу покрівлі.

У реальному будівництві необхідно враховувати обидва ці чинники і приймати значення ухилу, При якому буде матися мінімальна сумарне навантаження.

Розрахунок кута нахилу покрівлі буде нам необхідний для визначення реальної площі скатів.

Значення площі скатів необхідні для визначення кількості покрівельних матеріалів, які необхідно буде закупити. Без цього не можна порахувати потребу в покрівельному покритті, утеплювачі, паро-і гідроізоляційних мембран.

Помилка в розрахунках може привести як до браку матеріалу, так і до його надлишку, причому обидва випадки вкрай небажані.

Визначаємо кут ухилу ската

Відразу обмовимося, розрахувати покрівлю самостійно, без застосування спеціальних програм, можна тільки в найпростіших випадках, наприклад, двосхилим даху. Більш складні покрівельні форми розраховуються саме за допомогою подібного програмного забезпечення. Але кращим варіантом буде звернутися до фахівця проектувальнику, який здатний врахувати всі чинники, що впливають на розрахунок.

Отже, приступаємо до визначення кута нахилу ската.

Креслимо вертикальний розріз покрівлі, вибираючи ширину будівлі,не забуваємо про карнизні звіси, нехтування цим значенням може значно спотворити результат. Вказуємо на розрізі центральну стійку, її розмір повинен бути рівний реальної висоті даху.

Отримали картинку, що складається з двох однакових прямокутників.

Виходячи з цього, визначаємо тангенс кута ухилу ската даху,він дорівнює відношенню висоти до половини ширини будівлі (з урахуванням карниза).

Отримане значення можна легко перевести в звичні градуси за допомогою звичайного калькулятора або таблиці Брадіса. Як бачите, розрахунок ухилу покрівлі - досить проста операція.

Визначаємо площу ската

Для цього нам знадобиться той же креслення. Довжина ската двосхилим даху буде дорівнювати добутку косинуса вже певного нами кута і половини ширини будівлі (не забуваємо про карниз).

Для визначення площі ската необхідно отримане значення помножити на довжину будівлі, і в цьому випадку беремо до уваги карнизні звіси.

Для отримання загальної площі даху результат множимо на 2. Ось і весь розрахунок площі даху для найпростішого випадку.

Якщо ж покрівля має іншу, більш складну форму можна виконати подібні обчислення теж. Але для цього всю кролю необхідно буде розбити на прості геометричні фігури і визначити площу кожного елемента окремо.

Тому, якщо ви все-таки вирішили дізнатися справжні розміри самостійно, перед тим як розрахувати площу покрівлі, настійно рекомендуємо повторити шкільний курс геометрії і тригонометрії.

Визначення кількості матеріалу

Наступним етапом буде розрахунок необхідної кількості матеріалу.

Для визначення потреби в утеплювачі необхідно знайти його загальний обсяг. Це робиться просто, площа схилів даху множимо на проектну товщину шару. На кожній упаковці утеплювача є дані, скільки в ній знаходиться матеріалу, виходячи з цього, можна легко знайти необхідну кількість упаковок.

Ми не рекомендуємо купувати будь-які матеріали в обріз, Точно за розрахунком, доцільно зробити невеликий запас, 5-10% буде цілком достатньо.

Аналогічно розраховується і паро - гідроізоляція.

З покрівельними покриттями справа йде трохи інакше. Геометричні розміри будь-якого такого елемента ще не говорять про те, яку площу він перекриє, адже необхідно враховувати подовжній і поперечний нахлести,це може значно знизити перекривається площу.

Тому існує такий показник, як корисна площа одиниці матеріалу, виходячи з якого, і повинна розраховуватися потреба в покритті.

Для дахів, що мають складну форму необхідно враховувати необхідність підрізування покрівельного покриття, це неминуче веде до утворення відходів,відповідно, збільшується і витрата.

Як бачите, розрахувати покрівлю теоретично нескладно. Але коли справа стосується складних конструкцій і дорогих покриттів, довірте цю справу фахівцеві. У результаті розрахунку ви отримаєте не тільки оптимальне значення кількості матеріалу, а й детальну монтажну схему.

На таких схемах вказується:

 

  • розташування обрешітки,
  • черговість укладання листів,
  • розміри листів.

 

Подібний креслення особливо актуальний для металочерепиці, професіонал може прорахувати можливість застосування листів з різними габаритними розмірами. Це дозволить вибрати оптимальний варіант, і домогтися найменшої кількості відходів.

При значній вартості покриття це допоможе заощадити відчутну суму, крім того, такий розрахунок дозволить не купувати зайве кількість покриття. Зазвичай торгові представники компаній, що продають покрівельні матеріали, надають подібну послугу безкоштовно.

Додати коментар


Захисний код
Оновити