Дах будинку вимагає дуже ретельного підходу, адже від даху залежить нормальне функціонування всього будинку. Якщо дах буде десь протікати або буде споруджена неправильно, то наслідки допущених помилок змусять піддавати ремонту всю покрівлю, що пов'язане з чималими фізичними та матеріальними витратами. Тому перед початком зведення даху в обов'язковому порядку проводиться розрахунок даху будинку.

 

В даний розрахунку включається витрата будівельних матеріалів з обов'язковим обчисленням міцності споруджували конструкції.

При цьому проводиться розрахунок пиломатеріалу на дах, де враховується:

 • вага конструкції даху,
 • розміри і перетину дерев'яних балок,площа покриття даху і деякі додаткові параметри.

Розрахунок лісу на дах особливо важливий через високу вартість матеріалу.

Етапи розрахунку кроквяної системи

Перш за все, споруджується кроквяна система, яка являє собою дерев'яну конструкцію з дощок, бруса різного перетину,колод і інших допоміжних матеріалів і кріплень.

Кроквяна система є силовим каркасом майбутнього даху, тому їй приділяється основна увага в процесі будівництва.

Дах може мати різну кількість скатів, залежно від конфігурації будинку. Від кількості скатів залежить і витрата пиломатеріалу.Розрахунок системи крокв передбачає спорудження такої кроквяної системи, яка могла б протистояти всіляким погодних катаклізмів, виконуючи при цьому всі свої функції по утриманню даху в робочому стані.

Зазвичай кроквяна система споруджується з брусів, що цілком природно з огляду на їх надзвичайної міцності і довговічності.Виконується розрахунок параметрів укладання, виходячи з перетину наявного бруса. Якщо ж параметри укладки відомі заздалегідь, то виконується розрахунок перетину бруса.

Для підрахунку кроку укладання необхідно знати максимальне навантаження на покрівлю, яка підраховується, виходячи з знання:

 • ваги покрівельного покриття,
 • ваги всієї споруди даху.

Крім цього,розрахунок повинен проводитися з певним запасом. В нього включаються:

 • вага працюючих на даху людей,
 • вага снігового покриву,
 • вітрові навантаження,
 • інші фактори, які неможливо врахувати завчасно.

При розрахунку кроквяної системи враховується розміщення частини крокв під певним кутом, з метою забезпечення необхідної міцності конструкції.

За спеціальними таблицями визначається навантаження на одиницю площі кроквяної системи і розраховується загальний метраж всієї кроквяної системи.

Знаючи довжину одного крокви нескладно підрахувати необхідну кількість крокв і кроквяних пар. Дане число стропильних пар розподіляють по всій площі даху. Можна навести приклад розрахунку кроквяної системи, якщо вже проведений розрахунок даху - висоти, а також довжини і деяких інших значень. Знаючи довжину даху і довжину аркуша покрівельного матеріалу, можна підрахувати необхідну кількість листів для покриття одного ряду.

Слід врахувати довжину перекриття, а також зробити невеликий запас,який може стати в нагоді при неправильному розрахунку.

При довжині даху 4,5 метра і куті нахилу, що становить 30 градусів, сумарне навантаження на дах складе 2400 кг. Враховуючи, що триметрові крокви можуть витримати близько 100 кг. навантаження на погонний метр, можна підрахувати загальну довжину крокв. Для цього потрібно 2400 розділити на 100. Отримане число 24 - це і є довжина всіх крокв. Якщо одне кроква має довжину 3 метри, то розділивши 24 на 3, отримуємо число 8. Отже, на кожній половині даху необхідно встановити як мінімум 4 крокви.

Їх необхідно рівномірно розподілити по площі даху. У розрахунок не приймаються дві пари крайніх крокв,розташованих на кінцях даху.

Після цього розраховується необхідна кількість покрівельного матеріалу.

Розраховуємо дахове покриття

Розрахунок матеріалу на дах виробляють, виходячи з:

 • виду покрівельного матеріалу,
 • розмірів матеріалу,
 • розмірів самого даху.

Багато будівельників користуються спеціалізованими програмами-калькуляторами,що дозволяють розрахувати кількість необхідного матеріалу для будь-якого індивідуального будови.

Розрахунок виконується за двома параметрами, до яких відносяться:

 • ефективна площа покриття,
 • реальна площа.

Реальна площа - це фізична відстань між краями одиниці покрівельного матеріалу. А ефективна площа - це площа,покрита однією одиницею матеріалу.

Тобто, реальна площа завжди буде менше ефективної площі, що необхідно враховувати в розрахунках.

Така розбіжність виникає зважаючи перекриття одним листом покрівельного матеріалу сусідніх листів.

Далі обчислюється, скільки листів матеріалу необхідно для покриття одного вертикального ряду. Для цього змиритися відстань між карнизом і коником даху, включаючи карнизний звис. На це відстань проводиться розрахунок необхідної кількості листів матеріалу з урахуванням перекриттів.

Можна згадати, як правильно проводиться розрахунок площі даху. Якщо дах має два однакових ската, то достатньо порахувати площу одного ската.Для цього потрібно його довжину помножити на ширину. Сумарна площа даху становитиме подвійну площа ската.

Розрахунок необхідної кількості гідроізоляції розраховується, залежно від кількості матеріалу в рулоні. Якщо площа даху менше площі гідроізоляційного матеріалу хоча б на 15%, то цієї кількості рулонної гідроізоляції цілком повинно вистачити для даху будинку з урахуванням нахлестов і невеликого запасу.

Додати коментар


Захисний код
Оновити