Процес будівництва покрівлі може дещо загальмовується в результаті вирішення таких питань, як вибір матеріалу для покрівельного покриття і кут нахилу даху. Оскільки ці два питання тісно взаємопов'язані, то доводиться враховувати вид матеріалу при розрахунку кута нахилу скатної покрівлі.

 

Нагадаємо, покрівля може бути одно-, дво- і четирехскатной,і залежно від того, яка кількість скатів для своєї покрівлі ви виберете, визначатиметься величина кута нахилу скатів.

Фактори що впливають на кут ската даху

Наприклад, кут нахилу односхилого даху може становити 9-20 градусів - це буде залежати від декількох факторів:

  • матеріалу покрівлі;
  • кліматичних умов;
  • призначення споруди.

Якщо ж дах має два і більше скатів, то тут зіграє роль не тільки регіональне розташування місцевості, в якій будується будинок, але і те, для чого використовується горище. Наприклад, якщо ваш горище є нежитловим, а служить для зберігання рідко використовуваних речей, то необхідність у великому приміщенні (мається на увазі висота горища) відпадає.А от якщо з горища влаштовується повноцінне житлове мансардне приміщення - тут доведеться будувати гарну дах з «хорошим» нахилом. Що це означає?

По-перше - вид і дизайн фасаду будівлі.

По-друге - вибір покрівельного матеріалу.

По-третє - кліматичні умови.

Зрозуміло, що для регіонів, де дмуть сильні вітри,краще будувати дах з мінімальним ухилом - щоб матеріал не піддавався сильної вітрового навантаження. Те ж можна сказати і про місцевості з великою кількістю сонячних днів у році - там, де часто і яскраво світить сонце, як правило, зводиться до мінімуму обсяг атмосферних опадів.

У регіонах, де опадів випадає у великій кількості (вважаються і снігопади,і град, і дощі), доводиться приймати кут нахилу даху будинку великий (до 60 градусів) величини, оскільки саме такий ухил дозволяє знижувати навантаження від снігового покриву / талої води / великої кількості дощової води на покрівлю.

Отже, щоб знати, як розрахувати кут нахилу даху, доведеться брати до уваги всі вищеописані варіанти,і тому величину ухилу потрібно розраховувати, виходячи з діапазону значень 9-60 градусів. Як правило, подібні розрахунки призводять до того, що оптимальний кут нахилу даху при цьому зазвичай становить від 20 до 45 градусів.

При таких ухилах можна використовувати практично будь-який покрівельний матеріал - профнастил, металочерепицю, шифер і т.д. Проте всі ці матеріали мають свій «список вимог», який і пред'являється при зведенні покрівельної конструкції.

Покрівля з металочерепиці

Як відомо,металочерепиця володіє чималою вагою в порівнянні з тим же профнастилом. Ось чому важливо передбачити всі нюанси зведення покрівлі з металочерепиці, і постаратися збудувати покрівлю з мінімальним кутом нахилу скатів.

Особливо важливо це врахувати в тих регіонах,де спостерігаються сильні вітри - вітрове навантаження робить великий (і негативний) вплив на всю покрівельну конструкцію, і тому слід дуже уважно поставитися до розрахунків покрівлі. Велике значення кута нахилу може викликати «здуття» даху, що, в свою чергу, призведе до збільшення навантаження на несучу конструкцію покрівлі.А це загрожує передчасним руйнуванням покрівлі.

Взагалі ж, для покрівель, що покриваються даним видом матеріалу, значення мінімального кута нахилу має становити в середньому 22 градуси - згідно емпіричним даним, саме цей розрахунок кута нахилу даху характерний тим, що запобігається скупчування вологи на стиках покрівлі, отже,стики будуть захищені від просочування всередину дощових і талих вод.

Мінімальний кут нахилу даху повинен складати не менше 14 градусів. Що стосується м'якої черепиці, то тут мінімальне значення становить 11 градусів - із застереженням, що при зведенні покрівлі необхідна додаткова суцільна обрешетка.

Покрівля з профнастилу

Профнастил є одним з найбільш «ходових» покрівельних матеріалів - він має малу вагу, монтується досить просто і швидко, кріпити профільовані листи досить просто.

При цьому самий мінімальний кут ухилу покрівлі може становити від 12 градусів - за рекомендаціями виробників.

Покрівля з рулонних «м'яких» матеріалів

До них відносяться руберойд, ондулін, полімерні (мембранні) покрівельні покриття.

Кут нахилу покрівельної конструкції може становити 2-15 градусів - значення залежать від кількості покривають шарів.

Наприклад, для двошарового покриття кут нахилу слід приймати рівним до 15 градусів, а от для тришарового достатньо значення в 2-5 градусів.А ось мембранні покриття, які, як відомо, можна використовувати в покрівельних роботах для дахів практично будь-який, навіть самої складної конфігурації, можна накривати з ухилом в 2-5 градусів.

Як випливає з вищесказаного, який кут нахилу даху приймати - вирішувати господареві будинку.Проте слід враховувати певну залежність: покрівля повинна витримувати тимчасову і постійну навантаження. До першої належать атмосферні опади, вітер і їх вагу, який чинить тиск на дахове покриття, до другої - безпосередньо вага покрівельної конструкції і покрівельного матеріалу.

Крім цього, тип обрешітки,крок обрешітки і конструкція будуть залежати від величини нахилу покрівлі. Наприклад, чим нижче нахил, з тим коротшим кроком обрешітки повинна виконуватися конструкція покрівлі. Для мінімальних величин крок обрешітки має становити 35-45 см.

Ну, і не в останню чергу виникає питання про кількість покрівельного матеріалу,який необхідно придбати. Відповідно, чим «крутіше» буде кут нахилу покрівлі, тим більша витрата матеріалу знадобиться.

І наостанок кілька корисних порад, які можна застосувати при підборі покрівельного матеріалу:

Якщо ухил покрівлі невеликий (до 10 градусів),то покривати дах можна навіть з використанням кам'яної крихти / гравію (з розрахунку 5 мм для крихти і 15 мм для гравію відповідно).

Якщо кут нахилу даху становить 10 градусів і більше, то слід застосовувати базову гідроізоляцію з бітуму. А ось для рулонного матеріалу потрібно використовувати додаткове захисне покриття (як правило,це додаткова забарвлення).

Покриваючи дах профнастилом / азбоцементними листами, потрібно пам'ятати про те, що необхідна герметизація стикових швів. Стики при цьому слід робити подвійними.

Як розрахувати кут нахилу покрівлі?

Як правило, кут нахилу даху буде залежати від того, на яку висоту піднімати коник (висота даху в конику також буде залежати від того, для чого призначається горищне приміщення). Якщо з горища робити повноцінну мансарду, то кут нахилу даху можна розрахувати таким чином:

  • Нам відома ширина фронтону - торця покрівлі, наприклад, 6 м.
  • Ділимо її навпіл: 6: 2 = 3 м, а висота даху в конику дорівнює 1,8 м (стандартний).
  • Далі, з курсу геометрії відомо, що відношення прилеглого катета до протилежного в прямокутному трикутнику є синус кута. Знаходимо цей синус:

Sin A = a / b = 3 / 1,8 = 1,67

З таблиці Брадіса знаходимо значення (наближене) - при Sin A = 1,67 кут нахилу складе приблизно 58-59 градусів. Приймаємо значення максимальне - 60 градусів. Це і буде наш шуканий кут нахилу покрівлі.

Додати коментар


Захисний код
Оновити