Покриття дахів очеретом, соломою, очеретом та іншими рослинними матеріалами використовувалося людством з незапам'ятних часів. У період розвитку нових технологій і отримання сучасних покрівельних покриттів, солом'яні та очеретяні покрівлі відійшли в минуле. Але останнім часом спостерігається повернення до цього виду покрівельних матеріалів.Це й не дивно, адже дах, покритий природними рослинними матеріалами, має низку позитивних властивостей, які відсутні у найсучасніших покрівельних покриттів.

 

Властивості очеретяного даху

Покрівля з очерету володіє такими якостями як:

 • високою естетичністю і привабливістю, обумовлену інтересом до нашого минулого;високим ступенем теплозахисту;
 • екологічність натурального природного матеріалу;
 • здатністю зберігати постійний мікроклімат в приміщеннях;
 • можливістю виключити спорудження системи вентиляції підпокрівельного простору;
 • хорошою звукоізоляцією;
 • тривалим терміном експлуатації.

До недоліків очеретяної покрівлі можна було б віднести її високу пожежонебезпечність, але сучасні засоби захисту матеріалів від загоряння дозволяють виключити з негативних властивостей очеретяного даху і цей недолік.

Спеціальні просочення антипіренами роблять очерет на даху не сприйнятливі до дії іскор, що вилітають іноді з димохідних труб,які встановлюються на велику висоту, ніж димоходи на дахах, покритих традиційними сучасними матеріалами.

Технологія укладання очеретяних матів повністю виключають проникнення дощової вологи всередину приміщення і вітрових навантажень.

Завдяки всім перерахованим вище властивостям очеретяної покрівлі, вона останнім часом знову завойовує свої втрачені позиції. Однак, це відбувається лише в країнах Європи та Америки.У нашій країні довіру до очеретяним дахах поки не дуже велике, та й вартість очеретяної покрівлі значно перевершує вартість з інших покрівельних матеріалів. Тому очеретяний дах в Росії можна зустріти хіба що на придорожніх ресторанчиках, на альтанках, навісах, літніх будиночках і лазнях в стилі «ретро».

Камиш як покрівельний матеріал

Напевно, багато хто знає, що очерет росте у воді. Тому він не боїться вогкості, різких перепадів температури навколишнього повітря і не схильний до гниття. Якщо волога, що потрапила в тріщини і пори інших покрівельних покриттів здатна зруйнувати його при частих циклах заморожування - відтавання,то з очеретом цього не відбувається. Структура його стебел абсолютно природним чином при заморожуванні розширюється, а при відтаванні звужується.

Порожниста внутрішня частина стебла очерету служить хорошою тепло - і звукоізоляцією. Ця ж особливість очерету дозволяє швидко вивітрюватися вологи, що потрапила в порожнину стебел.При дощі вода не скочується з даху суцільним потоком, як це трапляється на металевих або інших дахах. Вона поступово проникає в очерет на глибину 5-7 см, що становить менше 15% від загальної товщини очеретяної покрівлі. Потрапляючи в порожнисті стебла, вода поступово стікає вниз, не проникаючи далі вглиб даху.Ця якість очеретяного даху має призвести до того, щоб навколо будинку влаштовувалася система дренажу, яка буде виводити дощову воду далі від дому. Інакше з часом вода з даху зруйнує вимощення і бризки почнуть псувати вигляд фасаду.

У зимовий час шорстка поверхня очеретяних покрівель затримує сніг,створюючи тим самим додаткову теплоізоляцію будинку.

Однак очерет, що виростає в солоних водах прибережних лиманів мало годиться для пристрою даху, так як сіль діє негативно на якість очерету. Найкращий очерет (очерет звичайний) можна знайти тільки в прісній воді річок, озер або на заболочених лугах Краснодарського краю,Астраханській області, і в Волзькому регіоні. Пізньої осені або взимку відбувається збір очерету. В цей час рослини припиняють своє зростання і впадають у сплячку, колір стебел стає золотисто коричневим. Сіро коричневий колір очеретяна покрівля набуває з часом під впливом впливу навколишнього середовища.Заготівля очерету для покрівлі проводиться за допомогою комбайнів. Після очерет проходить стадію сортування, після якої для влаштування покрівлі відбираються стебла довжиною 1.5-2 метра і більше. Пучки однакових стебел пов'язують металевої нержавіючої дротом в снопи. У такому вигляді вони надходять у продаж або на будівельний майданчик.В тюках може бути від 20 до 50 «вевроснопах».

Укладання очерету на дах

При влаштуванні покрівлі з очерету не потрібно складного інструменту, техніки, спеціального обладнання. Важливий лише професіоналізм покрівельника, його майстерність і досвід.

Зробити очеретяну покрівлю своїми руками не кожному під силу. Тут потрібні певні знання,тому для пристрою дахів запрошують досвідчених майстрів-покрівельників. Пучки очерету укладають на дах певним чином, щоб в результаті вийшло водонепроникне покриття. Камиш - матеріал досить важкий.

Вага одного квадратного метра очеретяного даху становить близько 40 кг. У зволоженому це значення збільшується на 10 кг.Тому рекомендований ухил покрівлі при використанні очерету - 30 градусів і більше. Кріплення очерету до основи даху відбувається за допомогою дроту з нержавіючої сталі і спеціальних стрижнів. Майстер вирівнює кожен покладений шар. У підсумку готова покрівля має товщину від 25 до 40 см. При створенні очеретяної покрівлі використовуються європейські технології укладання:

 • датська;
 • англійська;
 • американська;
 • голландська;
 • польська;
 • німецька та ін.

Польсько - німецька технологія передбачає пристрій коника з натурального матеріалу коричневого кольору, при голландською технологією коник роблять з черепиці.Відмінності в технологіях проявляються і в способі підбиття. Наприклад, за польською технологією дах має більш пухкий вид, на відміну від голландської.

При будівництві приватних житлових будинків найчастіше використовується голландська технологія укладання очерету. Вона має на увазі кріплення снопів очерету до суцільній підставі,виконуваного зазвичай з листів водостійкої фанери або клеєних листів ДСП, ДВП.

Є технології, які можуть істотно знизити вартість очеретяної покрівлі. У цьому випадку використовуються не снопи, а очеретяні мати. Ними можна накрити невеликі даху альтанок, навісів, лазень. Очеретяні мати відрізняються більш простим монтажем, легкістю транспортування та їх зберігання.Вся робота виконується з застосуванням ручної праці і вимагає великого вміння і сил, тому покрівля з очерету вважається дорогою.

Особливості монтажу очеретяного даху

Очеретяна покрівля може бути як відкритою, так і закритою. Перший спосіб полягає в тому, що очеретяні снопи вкладаються на обрешітку таким чином,що дах є одночасно стелею. Це найбільше підходить для оформлення приміщень в сільському стилі. Крім того, що така технологія є трудомісткою, вона ще може приносити масу незручностей мешканцям, так як очеретяні відходи можуть в'янути в саме приміщення. Закриті покрівлі більш легкі в монтажі,тому їх частіше використовують для житлових приміщень.

При влаштуванні очеретяного даху використовуються різні методи кріплення:

 • прошивка дротом;
 • прошивка шурупами;
 • прошивка цвяхами;
 • прошивка перетяжками.

Хороший очерет не повинен бути обгорілим, цвілим, в ньому не повинно міститися домішок іншої трави або рослин.

Натуральні матеріали в наш час цінуються високо, тому й очеретяний дах коштує досить не дешево.

Ціна очеретяної покрівлі досягає 80 Євро за один квадратний метр.

Незважаючи на те, що в нашій країні цей вид покрівельного покриття поки не став популярний, попит на очеретяні покрівлі з кожним роком збільшується на 50% порівняно з попереднім роком.Люди починають розуміти всі позитивні моменти очеретяних дахів.

Додати коментар


Захисний код
Оновити