Кроквяна система є силовим каркасом будь-якого даху. Саме завдяки їй дах знаходить достатню жорсткість, що дозволяє розміщувати на ній покрівельний матеріал. Встановити крокви своїми руками цілком під силу кожній людині, який знайомий з основами будівництва.

 

Правда, поодинці це робити буде фізично складно. Найкраще мати одного або двох помічників. У даній статті спробуємо висвітлити основні етапи виготовлення кроквяної системи, а також пристрій кроквяної системи та призначення її окремих елементів.

Що являють собою крокви

Матеріалом для виготовлення крокв служить добре просушений дерев'яний брус, товщиною 50 мм і шириною 100-150 мм.

Бажано, використовувати деревину хвойних порід, що містить у своїй структурі природні смоли. Хвойні породи також мають невелику вагу, що позитивно позначається на швидкості будівництва даху і її довговічності.

Основою кроквяної системи є трикутник (ферма), що складається з кількох елементів.Таких трикутників може бути досить багато, в залежності від довжини даху. Вони пов'язані в єдину жорстку конструкцію іншими елементами кроквяної системи.

Трикутна форма забезпечує найбільшу жорсткість всієї конструкції крокв.

Іноді застосовуються складні кроквяні системи, в яких доводиться додатково споруджувати карнизний звис.Дана робота проводиться вже після установки всієї кроквяної системи.

Кроквяні ноги нарощуються дошками, які в народі прозвали «кобилками». Довжина схилу не повинна бути менше 40 см. Ширина дощок для свеса може бути менше ширини кроквяних ніг. Кріплять «кобилки» до кроквяних ніг за допомогою цвяхів.Оскільки навантаження на карнизний звис невелика, то такого кріплення цілком достатньо.

В ідеальному варіанті можна так розрахувати довжину крокв, щоб їх вистачило для облаштування карнизного звису.

Крокви складаються з таких елементів:

 • Кроквяні ноги. Призначені для розміщення на них обрешітки і покрівельного матеріалу.Кроквяні ноги не дозволяють даху прогинатися під вагою покрівлі. Жорсткість їх забезпечений з'єднанням з нижченаведеними елементами. Розташовуються на даху попарно, уздовж скатів. Ноги рівномірно розподіляються по всій протяжності даху з кроком 0,6-1,2 м;
 • Прогони. Поперечні бруси, що з'єднують між собою кроквяні ноги;
 • Затяжки. З'єднують між собою кроквяні ноги однієї пари;
 • Стійки. Є опорами, підставляє під затяжки. Відповідно, вони також підтримують від прогину прогони. Для стійок використовується брус квадратного перетину;
 • Лежня. На них розташовуються опори. Самі лежня розташовані уздовж даху. Як правило, на один лежень спираються кілька опор.Лежня кріпляться до підлоги горищного приміщення;
 • Мауерлат. Це брус, що проходить по несучій стіні. На нього спирається кожна пара кроквяних ніг. Мауерлат жорстко кріпиться до стін. У свою чергу, кроквяні ноги міцно зв'язуються з мауерлат. Брус мауерлата може проходити по всій поверхні несучої стіни, а може складатися з окремих шматків,розташовуються в місцях стикування із кроквяними ногами.

Конструкція крокв виконана таким чином, що одні елементи підтримують інші.

Висячі крокви. Вони спираються лише на крайні опори.Ніяких проміжних опор не передбачено. Складаються такі крокви з кроквяних ніг і затягувань. Основне навантаження висячі крокви передають на стіни будинку. Працює система на вигин і на стиск, розподіляючи по несучих стін вага покрівельного покриття;

Похилі крокви. Якщо на даху є вертикальні опори, розташовані по центру даху,то вони служать для облаштування наслонних крокв. Кроквяні ноги в такій конструкції кріпляться до мауерлату, а їх середні частини спираються в додаткові опори. Така кроквяна система працює тільки на вигин, полегшуючи вагу покрівлі. Похилі крокви є більш популярними в сучасному будівництві.

Монтаж крокв своїми руками

Робота з установки крокв починається із збірки трикутних ферм.

Кожна ферма складається з:

 • пари кроквяних ніг,
 • підстави,
 • ригеля,
 • кріплення.

Призначення ригеля:

 • пов'язує між собою кроквяні ноги на відстані близько 50 см від верхньої точки їх кріплення,
 • виконує важливу функцію забезпечення жорсткості ферми, оберігаючи кроквяні ноги від прогину,
 • кріпиться до кроквяних ніг методом врубки.

Схема установки крокв виглядає наступним чином.

Спочатку на даху встановлюються крайні ферми. Підстава кожної ферми кріпиться до мауерлату.

Необхідно контролювати вертикальність установки всіх ферм за будівельним рівнем або схилу.

Ферма кріпиться до мауерлату за допомогою металевих болтів або товстого дроту. До того моменту, як всі ферми будуть з'єднані в єдину конструкцію, вони кріпляться до мауерлату укосинами.Такі кріплення тимчасово фіксують ферми від зсувів.

Потім за таким же принципом встановлюється центральна ферма. Після цього настає черга всіх інших ферм.

Зверху кроквяні ноги можуть просто з'єднуватися один з одним, а можуть кріпитися до коньковому брусу. Після верхнього закріплення кроквяних ніг тимчасові укосіни забираються.На готову кроквяну систему набивається решетування.

Пристрій дверей в кроквяної фермі

У тому випадку, якщо в будинку передбачається обладнати горище, то в крайній кроквяної фермі необхідно зробити двері.

Установка дверної коробки в горищному приміщенні

Спочатку споруджується з бруса дверна коробка. Всі елементи коробки потрібно закріпити між собою за допомогою торцевого з'єднання, фіксуючи їх цвяхами або саморізами.

Бічні стійки дверної коробки повинні упиратися в кроквяні ноги. Нижня частина коробки кріпиться до основи крайней ферми, а її верхня частина з'єднується з кроквами. Коли дверна коробка буде надійно закріплена,виробляється навіс дверей.

Двері можна виготовити з шпунтованих дощок, використовуючи для їх кріплення поперечні рейки.

Для запобігання перекосу двері рекомендується закріпити на двері укосіни, які додадуть двері необхідну жорсткість.

Як матеріал для виготовлення дверей можна використовувати багатошарову фанеру або ДСП.

Можна зробити висновок про те, що кроквяна система своїми руками при грамотному ставленні до справи - цілком можливий варіант. Тим більше що вартість подібних робіт досить велика. Самостійне виготовлення крокв гарантує вам якість і довговічність даху.

Додати коментар


Захисний код
Оновити