Основну частину робіт зі зведення даху становить безпосередній монтаж несучої конструкції - монтаж крокв. І саме від правильного виконання цього етапу, дотримання технології і вибору застосовуваних матеріалів, у великій мірі залежить надійність і працездатність всієї конструкції.За формою скатів основний елемент покрівельної конструкції крокви можна розділити на такі види:

 

 • симетричні,
 • несиметричні

Симетричні. Такі кроквяні ферми найчастіше мають форму рівнобедреного трикутника, тому що утворюються протилежні скати мають однакові геометричні розміри і кут ухилу.Таку конструкцію відрізняє простота зборки, вона відмінно витримує високі навантаження.

Несиметричні. У цьому випадку дах відрізняється тим, що отримані в результаті монтажу крокв скати будуть відрізнятися як за розміром, так і по ухилу. Такі конструкції можуть мати незвичайний і гарний зовнішній вигляд.

Конструктивно, крокви поділяються на:

 • висячі,
 • наслонні.

Висячі крокви - дана система не має точок опори крім зовнішніх несучих стін, що виникає при цьому підвищену распорную навантаження знімають за допомогою врізки затяжки

Монтаж крокв даху такого типу застосовується для перекриття досить великих приміщень, що не мають внутрішніх опор.

Похилі крокви. Ними перекриваються невеликі прольоти в приміщеннях з внутрішніми опорними колонами, стінами. Кожна кроквяна нога має 2-3 точки опори - коньковий брус, мауерлат, змонтований по зовнішніх стінах, проміжні опори. Монтаж таких крокв значно легше здійснюється,це стало можливим завдяки почергової установці окремих елементів, працювати з якими простіше, ніж з великими кроквяними фермами.

Матеріал, застосовуваний для виготовлення крокв

В якості вихідного матеріалу можуть застосовуватися:

 • дерево,
 • метал,
 • залізобетонні збірні елементи.

При виборі будь-якого з них необхідно величезну увагу приділяти якості заготовок, від цього буде залежати надійність і працездатність даху.

Залізобетонні елементи застосовуються в основному при будівництві великих промислових об'єктів. У зв'язку з тим, що такі конструкції мають значну вагу,особлива увага повинна бути приділена несучих стін і фундаменту. Монтаж кроквяної системи з таких матеріалів виконується після відповідних розрахунків.

Метал. Даний матеріал на поточний момент застосовується в покрівельній справі все частіше, причому можна побачити конструкції як з чорного металопрокату, так і з профільованих елементів,зроблених з іншого металу.

Подібні конструкції відрізняються:

 • відмінними механічними характеристиками,
 • витримують високе навантаження.

Правда, вартість кроквяної системи з металу досить викая.

Дерево - є традиційним матеріалом для виготовлення крокв. Така популярність пояснюється його доступністю, порівняно недорогою ціною.Вимоги до матеріалу:

Найчастіше застосовується хвойна деревина, допускається застосування осики або вільхи.

Для виготовлення покрівельних конструкцій повинні застосовуватися пиломатеріали не нижче 2 сорту,

Дошки і брус не повинні мати дефектів - гнилі та червоточин.

Весь матеріал повинен бути висушений природним або штучним методом,його вологість не повинна перевищувати 12%.

Раніше, для виготовлення кроквяних конструкцій, в основному, застосовувалося колоду з діаметром від 18 см, але такий матеріал має значну вагу, тому з ним важко працювати. Крім того, в цьому випадку виходить перевитрата матеріалу, що призводить до подорожчання всієї споруди.

Монтаж наслонних крокв

Весь процес установки таких конструкцій можна розділити на кілька етапів.

Технологія монтажу крокв наслонние типу включає в себе наступні моменти.

Збірку кроквяної системи найкраще вести по вже зібраному перекриттю - це підвищить безпеку виконання робіт.

Виконується монтаж мауерлата, він кріпиться за допомогою спеціальних шпильок,які були завчасно закладені в кладку. Мауерлат, зазвичай це брус розміром 150х150 мм, укладається на шар гідроізоляції - це запобіжить гниттю дерева під дією вологи, наявної в стінному матеріалі.

У рубаних і каркасних будинках роль мауерлата виконує верхній вінець або верхня обв'язка відповідно.На внутрішні несучі стіни або колони монтується прогін, до якого і будуть кріпитися опорні стійки. При монтажі стійок перевіряється вертикальність їх установки, це можна робити за допомогою схилу або рівня.

Кріплення найчастіше здійснюється за допомогою будівельних скоб, надійність кріплення визначає стійкість всієї конструкції.Наступним етапом є безпосередній монтаж крокв покрівлі. Вони монтуються поелементно, що значно спрощує виконання робіт.

За коньковому брусу кроквяні ноги можуть з'єднуватися:

 • встик,
 • внахлест.

Принципової різниці це не має.

Ковзне кріпленняКріплення кроквяних ніг до верхнього вінця рубаного будинку найкраще здійснювати за допомогою так званих ковзних кріплень для крокв.

Це пов'язано зі значною усадкою, до якої схильні рубані стіни в перші роки експлуатації, вона може досягати 10% і більше. У зв'язку з цим,з боку жорстко закріплених крокв виникає суттєва распорная навантаження на верхні колоди зрубу, в критичних випадках може статися навіть їх видавлювання зі стіни.

Ковзне кріплення дає можливість кроквяної нозі зміщуватися при усадці стін, що сприятливо впливає на конструкцію в цілому.

Перед тим,як приступати до монтажу покрівельного покриття, необхідно зібрати фронтони даху, це в основному стосується двоскатних покрівель. Мали місце випадки, коли вже накрита дах, яка не має зібраних фронтонів, під впливом вітрів піддавалася руйнуванню.

Після установки крокв слід етап монтажу обрешітки. Її крок і перетин визначається,виходячи з наявного покрівельного покриття.

Монтаж висячих крокв

Такі конструкції, в основному, монтуються вже цілими фермами, рекомендуємо вам попередньо переглянути, як здійснюється такий монтаж крокв - відео на цю тему допоможе зрозуміти методи виконання процесу.

У першу чергу, необхідно виготовити шаблонну ферму,саме по ній можна буде швидше зібрати всі інші елементи. При цьому вони будуть максимально ідентичними, що значно спростить процес монтажу всієї конструкції.

До складу шаблону входять з'єднані між собою в коньковой частини кроквяні ноги і затяжка, що з'єднує їх.

Спочатку монтують ферми по обох фронтонам,при установці перевіряється їх вертикальність.

До мауерлату крокви можна кріпити методом врубки, яка не повинна складати більше ніж третину перетину ноги.

Між встановленими фермами натягується будівельний шпагат в трьох точках - по коника і по серединам кроквяних ніг. За цим орієнтирам буде простіше змонтувати залишилися ферми.Кроквяні конструкції посилюються за допомогою підкосів, вони з'єднують середину кроквяної ноги і балки перекриття. Таким чином досягається перерозподіл основних навантажень на всі елементи покрівлі. Всі затяжки також повинні бути пов'язані між собою дошкою.

До зведення обрешітки слід приступати тільки після того,як все кроквяні ферми надійно закріплені.

На закінчення, хотілося б сказати наступне, монтаж крокв, ціна якого буде, в основному, залежатиме від складності конструкції, є процесом, який можна виконати самостійно за наявності певного будівельного досвіду. А ось розробку проекту, визначення необхідних перетинів елементів повинен виконувати тільки фахівець. Самодіяльність в даному процесі неприпустима, адже йдеться про надійність і безпеку конструкції.

Додати коментар


Захисний код
Оновити