Двосхилий дах своїми руками

Плануючи будівництво свого будинку, кожен продумує все до дрібниць: і тип фундаменту, і конструкцію несучих стін, і покрівлю. Мабуть, найпопулярнішим варіантом покрівлі є «дах про двох скатах», тобто класична двосхилий дах своїми руками.

Чому саме вона? Тому що такий тип даху має ряд переваг: вона більш стійка до вітрових навантажень, має досить привабливий вигляд і просту (у порівнянні з іншими скатними дахами, не рахуючи односхилого навісу) конструкцію.

Нарешті, дах такого типу можна спорудити самостійно - потрібно тільки правильно зробити необхідні розрахунки. Так, і ще витрата матеріалів не так уже й великий.

 

Ще одним доказом на користь двосхилим покрівлі є швидкість (швидкість), з якою стікають опади - а це теж є важливим фактором при підборі типу покрівлі. Крім цього,конструкція двосхилого даху передбачає безліч дизайнерських прийомів, завдяки яким архітектурі вашого будинку можна надати максимум унікальності.

Тим не менш, будівництво двосхилим даху своїми силами увазі наявність певних знань, без яких спорудити дах буде важко.

Особливості конструкції

Конструкція складається з двох поверхонь (скатів), розташованих один до одного під певним кутом і мають одну лінію дотику. Іншими краями скати спираються на несучі стіни будинку, що мають однакову висоту. Лінія дотику скатів називається коником, а бічні кріплення стін - фронтонами.

Треба сказати,що сам кут двосхилим даху, і ширина з довжиною самих скатів, так само як і довжина звисів покрівлі можуть мати самі різні розміри, які залежатимуть тільки від проекту будинку.

Пристрій двосхилого даху

Звичайно, монтаж можна виконати своїми руками, «проходячи» при цьому певні етапи:

  • процес установки несучих конструкцій (балок)роботи з облаштування обрешітки
  • настил покрівельного матеріалу

Сьогодні, досить широко використовується проект складною двосхилим даху з мансардою на горищному поверсі. Цей підхід дає можливість отримати додаткову житлову площу у вашому домі.

При влаштуванні двосхилого даху своїми руками дуже важливим є правильний розрахунок конструкції системи крокв,оскільки саме від кроквяної системи буде залежати надійність всієї даху. Ось чому фахівці радять не економити на якості матеріалів.

Природно, матеріал для крокв теж слід підбирати правильно: рівні балки без тріщин і сучків. Як правило, для стропильних «ніг» використовується високоміцна деревина сосни.А ось перекручену деревину застосовувати не рекомендується - щоб уникнути утворення нерівностей при влаштуванні даху.

Етапи зведення даху

Для монтажу своїми руками знадобляться наступні матеріали:

  • Обрізна дошка, розмір 150х50 мм
  • Дерев'яний брус, перетин 150х150 мм

Цвяхи (можна використовувати саморізи, болти, шурупи і навіть дріт)Покрівельний матеріал (металочерепиця, профнастил, шифер тощо)

Перший етап - укладання бруса для перекриття - вздовж зовнішнього боку стін, з зазором від 40 см і вище (для того, щоб стіни були надійно захищені від опадів і вітру). Далі укладається обрізна дошка (50 на 150), яку можна використовувати і як опори для стійок мансарди, і як балки перекриття підлоги в мансардному приміщенні.Обрізну дошку потрібно закріпити цвяхами до перекриттів, після чого поставити стійки і зробити стяжку їх верхніх частин (верхніх обв'язок).

Закріпили стійки - тепер можна приступати до пристрою кроквяної системи. Спочатку встановлюють фронтони - своєрідне продовження стіни,яке плавно «перетікає» в трикутник даху з вершиною в коньковом елементі. Для обв'язки використовуємо дошки 150 на 50.

На замітку: деякі власники перед тим, як зробити двосхилий дах своїми руками, планують облаштування мансардного приміщення, яке теж можна побудувати за допомогою двосхилим даху.

У цьому випадку,кроквяна конструкція повинна мати обв'язку з фіксацією обрізної дошки (ребром вгору). Подібні заходи по посиленню конструкції необхідні з міркувань забезпечення безпеки людей, які будуть там перебувати тривалий час (наприклад, якщо ви вирішили зробити додаткове житлове приміщення зі своєї мансарди,то для цих цілей відмінно підійде дах двосхилий піднесена).

Крокви двосхилим даху необхідно закріплювати якомога щільніше до фронтонів - тому нижні частини обрізної дошки слід відпиляти (дошка укладається ребром на переклад / фронтонну частина на довжину в 10 см від краю, щільно притискається до ноги крокв і розпилюється на це відстань).

В результаті, отримуємо підп'ятник зі скошеним кінцем, щільно прилеглим до перекладу по всій своїй довжині. Після цього встановлюються крокви. Верхні частини слід ретельно закріпити куточком або металевою планкою, потім встановити крокви.Остаточне закріплення верхніх частин елементів кроквяної конструкції проводиться за допомогою ригеля. Якісну установку фронтонів можна перевірити шляхом вимірювання відміток їх вершин - вони повинні знаходитися на одному рівні. Точно так само монтуються і середні кроквяні «ноги».

Заключним етапом будівництва двосхилим даху своїми руками є пристрій карниза - його монтують на спеціальну обрешітку (для пристрою обрешітки використовують звичайні рейки перетином 25х25 мм), що передбачає випуски в 30-40 см.

Тепер «каркас» вашої покрівлі готовий, і можна приступати до настилу покрівельного матеріалу, попередньо підклавши всі необхідні «шари» - гідро- і пароізоляцію, утеплювач. На цьому етапі найголовніше - прорахувати вага всього покрівельного «пирога» таким чином, щоб ваша покрівля витримала і свою власну вагу,і масу навантаження всіх укладаються допоміжних і покрівельних матеріалів. Крім цього, покрівля повинна також витримувати додатковий вага у вигляді «природних» навантажень - дощу, снігу та вітру.