Установка крокв своїми руками

Основа більшості дахів, ми не ведемо мову про промислових плоских дахах - це кроквяна система. Не дивлячись на те, що збірка і монтаж подібної конструкції є досить непростою справою, при наборі певних знань і умінь цілком можлива установка крокв своїми руками.

Тільки відразу застерігаємо,не беріть на себе проектування подібних несучих конструкцій, особливо, якщо це стосується складних дахів, це справа фахівця проектувальника.

 

Основні елементи даху

Трохи теорії з даного питання, адже не маючи теоретичних знань, буде важко розібратися навіть в будівельних термінах.

Дах є будівельною конструкцією,призначеної для захисту внутрішніх приміщень, а також фасадів від впливу різних природних факторів, таких як атмосферні опади, вітер та інші.

Складається вона з скатів, які можуть мати різні кути нахилу, що визначаються, в основному, кліматичними умовами і задумом архітектора. Формуються скати:

  • кроквяної системою,латами,
  • покрівельним покриттям.

Сполучення скатів утворюють так звані ребра, які можуть бути горизонтальними або похилими. Горизонтальне ребро - це коник, верхня точка даху, до діагональним ребрах відносяться внутрішні сполучення - ендови, разжелобкі.

На практиці можна зустріти даху різної форми,від цього залежить конструкція і технологія установки крокв.

Односхилий дах. Являє собою конструкцію, що спирається на дві несучі стіни. Різниця у висоті цих стін і створює необхідний для стоку води ухил.

Двосхилі дахи. Більш складна конструкція, яка поширена повсюдно.Монтаж такої конструкції теж зазвичай не складає труднощів. Скати такого даху спираються на протилежні стіни, з інших сторін будівлі виходять трикутні стіни, що іменуються фронтонами.

Вальмовиє, чотирьохскатні даху. Основу такої конструкції складають два звичайних ската, як і в попередньому випадку, а фронтони замінені скатами трикутної форми, які називають вальмами.

Варіантом такого даху, встановленої на будівлі, які мають квадратний периметр, є шатровий дах, вона складається з чотирьох однакових трикутних скатів, що сходяться вгорі в одну точку.

Мансардні дахи. Є різновидом двосхилих дахів,їх ще називають ламаними покрівлями. Скат такої конструкції має кілька, найчастіше два, ділянки з різними кутами нахилу. Це впливає на порядок установки крокв на даху.

Існує ще безліч конструкцій, але монтаж більшості з них - це вже доля фахівців.

Види стропильних систем та їх особливості

Кроквяні системи призначені для пристрою покрівельних конструкцій над приміщеннями, що мають різні габаритні розміри. До їх складу входять:

Кроквяні ноги, які безпосередньо формують скат.

Стійки, вертикальні опори, що передають частину навантаження на внутрішні опорні стіни або колони.

Підкоси (розкоси), похилі елементи,службовці для тих же цілей, що і стійки.

Затягування. Елемент, що з'єднує між собою кроквяні ноги, найчастіше їх роль виконують балки перекриття, але застосовують і більш високу установку затяжки. Призначені для зменшення зусилля розпору, яке передається кроквяними ногами на стіни.Найбільш прийнятною для кроквяної ферми вважається трикутна форма, так як вона володіє максимальною жорсткістю.

Тому такий варіант установки крокв на даху більш кращий.

Незважаючи на різноманітність форм, в основному, застосовуються два види крокв:

  • Похилі крокви. Застосовуються при наявності в споруджуваному будинку внутрішніх несучих стін або колон. Кроквяні ноги, в цьому випадку, спираються не тільки на зовнішні стіни, але і на ці внутрішні опори. При цьому навантаження на них найчастіше передається за допомогою стійок.
  • Висячі крокви спираються тільки на зовнішні несучі стіни і один на одного (в коньковой частини).Такі системи застосовуються на будівлях, які не мають проміжних опор, і мають ширину прольоту до 12 метрів. Відмінністю такої конструкції є наявність високої распорной навантаження, для зниження якої обов'язкове застосування затяжки. Кроквяні ноги таких систем необхідно зміцнювати підкосами, це також сприяє зниженню навантаження на стіни.

Кріплення кроквяних ніг до стін

Для того щоб виконати монтаж кроквяної системи своїми руками, необхідно знати правила її кріплення до стін. Залежно від матеріалу, з якого зведені стіни, існує кілька технологічних способів.

На рубаних стінах кроквяні ноги кріпляться на верхній вінець безпосередньо.Особливість монтажу визначає значна усадка таких стін в перші роки після зведення, іноді вона досягає 10 і більше відсотків і залежить від якості матеріалу і професіоналізму будівельників.

У зв'язку з цим, жорстке кріплення крокв до стіни може привести до виникнення значних деформаційних навантажень,які можуть викликати навіть видавлювання верхніх вінців стіни.

Щоб запобігти цьому процесу, для кріплення застосовують спеціальні ковзаючі опори для крокв.

Конструктивно, вони являють собою два металевих елемента, один з них кріпитися на стіну, інший на кроквяну ногу.Таке кріплення дозволяє нозі зміщуватися при усадці колод і не допускає руйнування стіни.

На каркасних стінах опорою буде служити верхня обв'язка. У цьому випадку усадка буде мінімальною, тому крокви слід кріпити таким чином, щоб запобігти зсуву.

Для цієї мети застосовується врізка крокв зубом.У цьому випадку заруб в затягуванні не повинен перевищувати третини її висоти, це здатне зменшити її несучу здатність.

Застосовують також з'єднання за допомогою шипа або комбінують обидва ці способи.

Кам'яні та цегляні стіни передбачають укладання мауерлата - спеціального бруса, який необхідний для перерозподілу точкових навантажень на всю стіну.Мауерлат являє собою дерев'яний брус, перетином 150х150 мм, який кріпиться на стіні за допомогою вмуровані в кладку або верхній пояс шпильок. Під брус в обов'язковому порядку необхідно укласти шар гідроізоляції.

Збірка і установка крокв

Залежно від виду крокв існують різні способи складання.Висячі крокви необхідно монтувати вже готовими фермами.

Перш ніж зібрати крокви, рекомендуємо зробити горищне перекриття.

Справа в тому, що при складанні на землі, таку громіздку конструкцію буде важко підняти на дах. Виготовляють крокви за спеціально підготовленим шаблоном, виготовленим з більш легких матеріалів,він підганяється під існуючі умови. З його допомогою можна швидко зібрати окремі кроквяні ферми, які будуть практично ідентичними, що значно спростить процес монтажу і дозволить зробити дах рівною і привабливою.

Похилі крокви більш прості у виготовленні. Справа в тому, що їх монтаж проводиться окремими елементами.Перед тим як побудувати крокви такої конструкції, теж слід потурбуватися про створення шаблону, за яким більш просто буде виготовити такі елементи.

Монтаж стропильних конструкцій найкраще вести в такій послідовності:

  • Спочатку встановлюються крайні елементи, з боку фронтонів. Вони повинні бути виставлені по рівню,виску у всіх площинах.
  • Після цього між ними натягуються шпагат, при цьому його фортеця повинна забезпечити значну натяжку, від цього буде залежати якість монтажу.
  • Шпагат натягується по коника і середній частині крокв по обох схилах. Мауерлат теж повинен бути виставлений за рівнем, це навіть не обговорюється.
  • Після,по цих орієнтирів встановлюють інші ферми або елементи.
  • У процесі їх установки проводиться необхідне посилення підкосами або стійками, монтуються затяжки. Не буде зайвим і зв'язати між собою кроквяні елементи до установки обрешітки.